Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach to zamek królewski. Historia jego powstania przypada na przełom XIII i XIV wieku. Od lat zamek jest symbolem Chęcin i jednym z najciekawszych miejsc województwa świętokrzyskiego. Z wieży widokowej można podziwiać wspaniałe widoki na Góry Świętokrzyskie.

Zamek Chęciński został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Za czasów panowania Władysława Łokietka na zamku odbywały się zjazdy rycerstwa oraz zapadały ważne decyzje państwowe. Z zamku w Chęcinach wyruszono pod Płowce.

Po śmierci Łokietka, Kazimierz Wielki rozbudował zamek, czyniąc go potężną twierdzą oraz ośrodkiem administracyjnym. Gród Chęciński pełnił też rolę rezydencji i więzienia stanu. Na zamku mieszkała żona Kazimierza Adelajda, rezydowała córka Łokietka Elżbieta, żona Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym Warneńczykiem) i królowa Bona. W lochach zamkowych więzieni byli między innymi: Andrzej - przyrodni brat Władysława Jagiełły, wódz krzyżacki Michał Kuchmeister oraz jeńcy krzyżaccy wzięci do niewoli pod Grunwaldem. Za panowania Łokietka w Chęcińskim zamku przechowywano skarbiec koronny. W zamku gromadziła swoje skarby również królowa Bona.

W 1607 r. zamek został spalony przez rokoszan Zebrzydowskiego. Następnie zamek został odbudowany przez starostę Branickiego. W 1655 r. zamek w Chęcinach został podstępem zdobyty przez Szwedów, a w dwa lata później splądrowany przez wojska Rakoczego. Ponowne próby odbudowy zamku zniweczył kolejny najazd Szwedzki w 1707 roku.

W czasie I wojny światowej pociski artylerii uszkodziły środkową basztę. W okresie międzywojennym podjęto pierwsze próby zabezpieczające zamkową ruinę, a w latach 1948-49 wyremontowano wieże. obecnie prowadzone są prace remontowe i częściowa odbudowa tej średniowiecznej warowni.

Wstęp na zamek jest płatny.
Cennik

Bilety wstępu:

Sezon od 30 marca 2012 r.

  • 10,00 zł za normalny bilet wstępu
  • 6,00 zł za ulgowy bilet wstępu
  • 8,00 zł za grupowy bilet wstępu od osoby (grupa powyżej 20 osób)
  • 7,00 zł za rodziny bilet wstępu od osoby (przysługuje rodzicom)
  • 1,00 zł za bilet lokalny (przysługuje mieszkańcom Gminy Chęciny)

Inne

  • 200,00 zł za bilet Premium (szczegóły Centrum Informacji Turystycznej i
    Historycznej Gminy Chęciny "NIEMCZÓWKA")

Zamek w Chęcinach
Ruiny zamku w Chęcinach w pogodny dzień.

Zamek w Chęcinach od strony wschodniej
Widok na zamek w Chęcinach od strony wschodniej.

Zobacz również noclegi w okolicach zamku w Chęcinach: