Podzamcze Chęcińskie

Podzamcze Chęcińskie ma w sobie ogromny potencjał. Aktualnie trwają w nim prace nad powstaniem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, Biobanku oraz Laboratorium Nauki Kopernik.

Inwestycje w Podzamczu Chęcińskim będą kosztowały 70 milionów złotych, z czego większość sfinansuje Unia Europejska.

Centrum Naukowo-Technologiczne

Siedziba Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego znajdować się będzie w zabytkowym pałacu starosty Bidzińskiego. Jest on aktualnie poddawany renowacji z ogromną starannością. Odtworzone zostaną również stawy oraz dawne ogrody barokowe.
Na terenie centrum mogą powstać miejsca pracy związane z usługami, warsztatami produktów regionalnych czy rękodzieła.

Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim
Siedziba Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim. Fot. Skoczek & Wojdacki Architekci

Biobank

Aktualnie w budynku dawnej szkoły rolniczej trwają prace nad powstaniem biobanku, czyli nowoczesnego laboratorium, w którym gromadzone będą i opracowywane materiały pobierane od mieszkańców Kielecczyzny. Z materiałów tych będą odczytywane informacje o zdrowiu mieszkańców. Biobank będzie także zapleczem dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego a także Uniwersytetu, który jest w trakcie tworzenia kierunku medycznego. Laboratorium ruszy już w 2013 roku.

Biobank w Podzamczu Chęcińskim
Biobank w Podzamczu Chęcińskim. Fot. Skoczek & Wojdacki Architekci

Centrum Kopernik – Laboratorium Nauki

Będzie to miejsce, w którym przez zabawę będzie można się uczyć, podobnie jak w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Takie Laboratoria Nauki, mają powstać we wszystkich województwach, ponieważ rząd już przygotowuje ogólnopolski program „Koperniki”. W Podzamczu już zaczęto realizację.

Z projektów live science takich, takich jak te realizowane w Podzamczu Chęcińskim chcemy uczynić markę regionu. Te słowa marszałka województwa świętokrzyskiego - Adama Jarubasa są potwierdzeniem tego jak ważne inwestycje realizowane są w Podzamczu.

Laboratorium Nauki Kopernik w Podzamczu Chęcińskim
Laboratorium Nauki Kopernik w Podzamczu Chęcińskim. Fot. Skoczek & Wojdacki Architekci

Turystyka

Odnowiona brama Sobieskiego (w pustej wnęce na jej szczycie już niedługo pojawi się popiersie króla Jana III Sobieskiego, które wykona Sławomir Micek), zabytkowa aleja lipowa (wkrótce zostaną dosadzone drzewa, a przy wejściu do alei – dzikie róże), ogrody barokowe (w trakcie realizacji) to główne atrakcje turystyczne Podzamcza. Oprócz tego w Podzamczu znajduje się również ciekawy kamieniołom, Leśna Góra oraz rzeka Czarna Nida. Nieopodal Podzamcza w Lipowicy znajduje się zalew i większe atrakcje takie jak: Jaskinia Raj, zamek w Chęcinach i Skansen w Tokarni.

Gdzie nocować w Podzamczu

Noclegi PodzamczeAgropodzamcze noclegi to rekomendowana baza noclegowa w Podzamczu, dostępna przez cały rok. Położenie w pobliżu alei lipowej, bezpłatny ogrodzony parking, kort tenisowy i basen to dodatkowe atuty.